Bled, Vintgar a Radovljica

Jedním z míst, která by měl ve Slovinsku vidět každý turista, je bezesporu Bled. Romantickému jezeru s ostrůvkem uprostřed neubírají na kráse ani davy výletníků, které sem proudí zejména za krásných slunečních dní.

Bledské jezero a krajina kolem něj má ale i svou bohatou historii. Okolí jezera bylo osídleno už v dávné minulosti, na významu získalo především v raném středověku. Na ostrůvku uprostřed jezera existovala s velkou pravděpodobností už pohanská svatyně, na jejímž místě pak vyrostl nejdřív dřevěný, a pak kamenný kostelík. Vydat se k němu můžete na jedné z dřevěných loděk, které křižují jezero sem a tam. A nezapomeňte zazvonit na zvonek přání- třeba se vám nějaké vyplní.

Již v raném středověku vznikl vysoko na skalním suku nad jezerem hrad, písemné prameny se o něm poprvé zmiňují k roku 1004. Dnes se do hradního areálu dostanete za 11 euro. Špatná zpráva pro pejskaře- psi nesmějí ani na hradní nádvoří. Uvnitř hradu je muzeum, kde jsou vystaveny archeologické nálezy z nejrůznějších etap jeho historie, navštívit můžete hradní kapli i rytířský sál.

Vyplatí se vyrazit si na okružní trasu kolem jezera. Značná část cesty vede po příjemném písčitém povrchu, avšak asfaltu se bohužel nevyhnete. Z okružní trasy se nabízejí pohledy na hrad i ostrov z těch nejrozmanitějších úhlů. A pokud vám zbude čas, zastavte se v některém z podniků na kafe a proslulou kremšnitu neboli krémový řez- typický zákusek zdejší oblasti.

A pokud jste aspoň trochu aktivnější, můžete vystoupat na vyhlídky na vrcholech Ojstrica (610 m n.m.) či Velika Osojnica (756 m n.m.). Je z nich výhled na jezero z ptačí perspektivy.

Pokud už vyrazíte na Bled, neměli byste minout ani slavnou soutěsku Vintgar. Pokud se chcete vyhnout největším davům, zamiřte tam hned po ránu, na začátku otevírací doby. Pak se s velkou pravděpodobností budete moct v klidu kochat divokou přírodou skalní soutěsky, z níž po ránu dýchá chlad, dívat se na divoké vlny zelenomodrých vod říčky Radovny a nerušeně poslouchat zpěv ptáků. Vstup do soutěsky je zpoplatněný, za vstupné zaplatíte 9 euro.

A když už se budete pohybovat kolem Bledu, navštivte městečko Radovljica. Středověké město vzniklo na výrazném návrší nad soutokem řek Sávy Bohinjky a Sávy Dolinky. Historické jádro města tvoří ve své podstatě jedna jediná ulice, na jejímž konci najdete kostel svatého Petra a původní hrad. Ulici lemují malebné renesanční domy se zdobenými fasádami. Sídlí tu také včelařské muzeum. Něco tu najdou také milovníci druhé světové války- na sídlišti mezi panekáky se ukrývají dva bunkry Rupnikovy linie, pásu opevnění, který ve třicátých letech 20. století budovala Královská Jugoslávie proti případnému útoku z italské strany.

Oblast Bledu je turisty velmi vyhledávaná. Smiřte se s tím, že v sezóně bude všude spousta lidí a ceny tomu budou odpovídat. Rozhodně ale tuto oblast na svém putování nevynechejte. Je to krásný kout Slovinska, který se vyplatí navštívit.

Pro ty, co chtějí vědět ještě víc: https://www.objevuj-slovinsko.cz/bled/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *