Vánoční Salzburg

Naše předvánoční cesta do Salzburgu měla zcela jasný cíl- koncert rakouského zpěváka Andrease Gabaliera. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není divu, jeho hudba by v českých zemích asi příliš neuspěla. Ne že bychom s přítelem byli jeho fandové. Lákalo nás poznat exotickou atmosféru na koncertě, kam mladí lidé chodí v ledrhoznách, kostkovaných košilích a různobarevných dirndlech (tj. v moderní podobě ženských lidových krojů). Takovou hudební turistiku provozujeme poměrně často. Minimálně dvakrát do roka vyrazíme na koncert některé naší oblíbené kapely, pokud možno přímo do země, kde je kapela doma. A při té příležitosti navštívíme mnohá zajímavá místa. Nejinak tomu bylo v Salzburgu.

Do Salzburgu jsme vyrazili z moravské metropole, a tak nás čekala cesta po dálnici kolem Vídně a také kolem Sankt Pöltenu, hlavního města spolkové země Dolní Rakousy. Rozhodli jsme se, že se do tohoto města podíváme. Sankt Pölten mohu jen a jen doporučit. Parkovat se dá pohodlně v podzemních garážích přímo v centru města. Město je příjemné, upravené, typicky rakouské. Na turistu tu téměř nenarazíte, a tak město dýchá opravdu domácí atmosférou. Trošku jsme se prošli, zastavili se na vánočních trzích a vyrazili na další cestu.

Jenže to jsme ještě nevěděli, že jízda rozhodně nebude jednoduchá. Někde v půlce trasy začalo sněžit. Hustě a vydatně. Dálnice za chvíli byla téměř bílá a jelo se krokem. Nevěřila jsem svým očím. Ještě včera, když jsme to samé jsme absolvovali na D1 na cestě do Brna, jsem tvrdila, že něco takového se v Rakousku stát nemůže. A stalo se. Z dvouhodinové jízdy byla rázem jízda tříhodinová.

Kolem osmé večerní jsme utahaní dorazili do Salzburgu. Ubytování jsem naštěstí vybrala blízko dálničního sjezdu, a tak nebylo nutné se motat městem. Pokud byste někdo potřeboval tip na příjemné ubytování v klidné části města, nedaleko pěší zóny podél řeky a hlavně- v hotelu, kde můžete být s pejskem (za psa jsme platili 6 Euro na noc), pak mohu doporučit hotel Kolpinghaus Salzburg. My byli spokojení.

Vyrazili jsme do víru města. Čekala nás cca 3 km dlouhá procházka podél řeky Salzach až do centra. Hustě sněžilo a naše fenka Ayran lítala v čerstvě napadaném sněhu jako blázen. Prostě psí štěstí. Trhy už byly po deváté večerní zavřené, a tak jsme (zcela promočení) zašli na večeři do restaurace. Musím říct, že nikdy nikde jsme v Rakousku neměli problém, že by nás odmítli vzít do restaurace i se psem. Pokud ale chcete jít se svým čtyřnohým parťákem na jistotu, doporučuji tuto restauraci http://www.zwettlers.com/startseite/. Vzali nás dovnitř i s totálně zmáčeným psem, mají dobré pivo a výborně vaří. Gastronomický zážitek.

Pokud se chystáte do Salzburgu jinak než jen na trhy a chtěli byste navštívit co nejvíce památek, jeden den vám na to rozhodně stačit nebude. My to měli zjistit už druhý den. Vypravili jsme se do centra, na střídačku navštívili katedrálu, prošli si vánoční trhy a vyrazili do pevnosti Hohensalzburg, kde jsme se opět museli prostřídat na hlídání Ayran. Do pevnosti vás se psem pustí, za psa nic neplatíte, ale do interiérů samozřejmě psi nesmí. Na závěr našeho putování po místních pamětihodnostech jsme navštívili ženský benediktinský klášter Nonnberg s nádherným gotickým konventním kostelem.

No, a teď už je na čase zastavit se maličko u historie. Na místě dnešního města Salzburgu se nacházelo římské municipium jménem Juvavum. V osmém století zde vzniklo arcibiskupství vyvíjející intenzivní misijní činnost především na území Korutan (dnešní Rakousko, Slovinsko). V roce 774 byla založena salzburská katedrála. Základy kostela z osmého století můžete zdarma navštívit v podzemí monumentální barokní chrámové stavby. V jedenáctém století vznikl nad městem arcibiskupský hrad, který se v průběhu věků rozvinul v rozlehlou pevnost (doporučujeme zejména návštěvu luxusních Fürstenzimmer). A čím je Salzburg nejznámější? No přece tím, že se tu v roce 1756 narodil slavný hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Na jeho stopu narazíte v salzburgských uličkách doslova na každém rohu.

Vánoční Salzburg má svou atmosféru. My jsme měli to štěstí, že město bylo pokryté čerstvým sněhem a k tomu druhý den svítilo sluníčko. Adventní trhy mají své kouzlo, asi jako všechny vánoční trhy v německy mluvících zemích. Věřím, že Salzburg musí být příjemný ve všech ročních obdobích. Nedaleké hory lákají k turistice, podél Salzachu vedou cyklotrasy. A z Čech to není až tak moc daleko. Když už se vymotáte z naší vlasti, po dálnici jste tam raz dva. Rozhodně doporučuji Salzburg navštívit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *