Sarajevský pivovar- jak Češi vařili v Sarajevu pivo

Říká se, že 20. století začíná a končí v Sarajevu. Už víc jak před sto lety, v červnu 1914, zde byl zastřelen následník trůnu František Ferdinand d´Este a jeho žena Žofie Chotková. Atentát posloužil jako záminka pro vypuknutí první světové války. Stará habsburská monarchie zanikla a střední Evropa získala novou tvář. O skoro osmdesát let později bylo Sarajevo krutě poznamenáno krvavým rozpadem Jugoslávie. Následky si nese dodnes.

Barvitá historie vtiskla městu osobitý vzhled. Osmanská minulost se snoubí se stavbami z doby rakouské okupace Bosny a Hercegoviny, všechno pak doplňuje architektura 20. i 21. století. Na dohled od centra Sarajeva, na levém břehu řeky Miljacky ve čtvrti Bistrik, se nachází rozsáhlá budova s nápadnou červeno- žlutou fasádou a nápisem Sarajevska pivara- Sarajevský pivovar.

Sarajevský pivovar vznikl v roce 1864 jako první průmyslový podnik v celém Sarajevu. Založil jej rakouský podnikatel Josef Feldbauer, pivovar se však původně nacházel na jiném místě než dnes.  Z dobových svědectví víme, že první točení sarajevského piva bylo velmi slavnostní. V údolí u pivovaru se rozložily stoly, opékalo se maso, točilo se pivo, hrála hudba. Na slavnost přijížděly kočáry a přivážely urozené hosty. Jedním z nich byl například Šerif Osman- paša, který nový pivovar štědře obdaroval.

V době okupace Bosny a Hercegoviny ze strany Rakouska- Uherska se pivovar přestěhoval na dnešní místo. Budovu dnešního pivovaru stavěla v letech 1881 až 1882 firma Nowak und Fritsche z pražských Buben. Budova mísí prvky orientálního a evropského klasicistního stylu. Podle tradice byli všichni sládci v sarajevském pivovaru až do druhé světové války českého původu. Sarajevský pivovar vystupoval pod názvem Akciový pivovar Sarajevo a dosáhl značného věhlasu, podle některých údajů byl pivovar od roku 1907 největší v rakousko- uherské monarchii. Pivo se vyváželo do bližších i vzdálenějších míst habsburské monarchie. S koncem monarchie přišel konec zlatých časů sarajevského piva, i když i za Království Srbů, Chorvatů a Slovinců si pivovar uchoval svůj význam, sarajevský pivovar dokonce skoupil pivovary v Slavonském Brodu, Petrovaradinu a postavil továrnu na slad ve Skopji.

V roce 1957 byla spuštěna automatická plnící linka. V období socialistické Jugoslávie se pivovar ocitl v nejhlubší krizi celé své historie. Co do produkce zaujímal dvacátou příčku z osmadvaceti jugoslávských pivovarů. V roce 1991 byl pivovar modernizován a produkce se ztrojnásobila. Za války v Bosně a Hercegovině pivovar vaření piva nezastavil, nicméně produkce byla spíše symbolická. Byl tu také jediný zdroj pitné vody ve válkou poničeném městě. Po válce byla výroba obnovena a pivovar se začal zabývat i produkcí nealkoholických nápojů.

Dnes pivovar bojuje s konkurencí velkých zahraničních pivovarů, které do Bosny dovážejí své pivo. A konkurence je velká, protože běžného bosenského konzumenta zajímá v první řadě cena. A té nemůže sarajevský pivovar konkurovat. Navzdory všem problémům se zde ale stále vaří kvalitní pivo, které se dokonce vyváží, například do Slovinska. V České republice ho ale nejspíš neseženete.

Pivovar, muzeum i pivnici stojí za to navštívit. Rozhlehlá dřevem obložená dvoupodlažní restaurace má velmi příjemnou atmosféru. Je tu příjemně i v nejparnějším létě. Na první pohled je patrné, že se nacházíme v na sarajevské poměry luxusnějším podniku. Ceny tomu odpovídají. Oproti jiným bosenským restauracím jsou tu ceny srovnatelné s našimi, ne-li vyšší. Šetřit se ale nevyplatí. Mají tu točené pivo, které na Balkáně není v žádném případě samozřejmostí, jinde seženete jen pivo lahvové nebo plechovkové. Jídlo mají také vynikající a stojí za to ho ochutnat. Návštěva pivnice sarajevského pivovaru se tak může stát skutečným gastronomickým zážitkem. Snoubí se tu historie a současnost. Sarajevský pivovar je jedním z míst, které spojují naši zemi se vzdálenou Bosnou a Hercegovinou.

 

Zdroje:

Martin Ježek- Pavel Trojan, 2014: Tak nám zabili Ferdinanda. Praha.

Pavel Trojan: Bosna a Hercegovina: průvodce na cesty. Praha.

Sarajevska-pivara.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *